Jak vybrat lyže dětem

Výběr lyží pro děti

Vánoce se blíží a řada rodičů plánuje jako vánoční dárek pořídit potomkovi (možná jeho první) lyže. Nechme nyní stranou oblíbené lyžařské značky a líbivé designy se zvířátky nebo pohádkovými postavičkami a pojďme se podívat, jaké by vlastně měly lyže pro děti být.jak vybrat velikost lyzi pro deti

Mějte na paměti, že výběr správných lyží může dítěti pomoci, aby se rychleji naučilo základy lyžování. Naopak nevhodně vybrané lyže mohou výuku zpomalit a dítě se na nich může trápit a zažívat pocity zklamání, že si neosvojuje novou dovednost tak rychle jako jeho kamarádi. To platí samozřejmě jak pro lyže nové, tak pro lyže bazarové (Čtěte také: Bazarové lyže – na co si dát pozor).

První lyže

Mezi dětskými začátečnickými lyžemi není mnoho konstrukčních rozdílů. Dětská lyže by měla být hlavně lehká a měkká. Podstatné je zvolit správnou velikost. Doporučujeme jít nové lyže vybírat společně s dítětem – porovnání délky lyže a výšky dítěte je zásadním faktorem při výběru. Délka lyží by měla být v průměru o cca 20 cm kratší, než je výška postavy. Pokud se navíc malý lyžař bude aktivně podílet na výběru svých lyží a bude mít možnost zvolit barvu nebo design, bude více motivován při jejich prvním použití na svahu a výuce lyžování.

Juniorské lyže

Juniorské lyže jsou konstrukčně už velice blízko klasickým lyžím pro dospěláky. Dále lze tuto kategorii rozdělit na lyže pro začátečníky, lyže pro pokročilé a také lyže pro malé závodní lyžaře. Konstrukce juniorských lyží je pokročilejší a více sofistikovaná – nejčastěji obsahuje dřevěné jádro s mnoha výztužemi, které zajišťují požadované vlastnosti lyže. Ani juniorská lyže by neměla přerůst lyžaře, někdy ale nemusí být o celých 20cm kratší než je výška postavy – podle schopností lyžaře je možné zvolit delší model. 

Manuál pro výběr velikosti dětských lyží

Jak tedy vybrat lyže? Následující tabulka uvádí doporučenou velikost lyží podle výšky a váhy. Pod tabulkou se dočtete, jaké další faktory zohlednit a na co se zaměřit, když je Vaše dítě „mezi dvěma velikostmi“.

  1. Změřte a zvažte dítě
  2. Najděte výšku v tabulce
  3. Zohledněte váhu. Pokud je dítě ke své výšce spíše lehčí, vyberte kratší lyže. Pokud je dítě ke své výšce spíše těžší, vyberte delší lyže.

tabulka pro vyber detskych lyzi obrazek

Pokud stále váháte, zde je několik jednoduchých pravidel, které Vám pomohou definitivně vybrat tu správnou velikost lyží.

Vyberte lyže kratší (spíše na hruď), když:

  • je začátečník nebo jezdí spíše pomalu a opatrně
  • je lehčí než je průměr pro jeho/její výšku
  • chce dělat kratší, rychlé obloučky a nemiluje rychlou jízdu ze svahu dolů

Vyberte lyže delší (spíše k nosu), když:

  • jezdí rychle a agresivně
  • je těžší než je průměr pro jeho/její výšku
  • plánujete lyže nechat i na další sezónu (pokud splňuje dva předchozí body, ani tak ale nedoporučujeme lyže stejné nebo jen o trochu kratší než je výška postavy)

 

Lyže pod stromeček jsou vybrány? Pořiďte k nim jako dárek rovnou i Dětskou školu lyžování a snowboardingu  🙂 

Loading...