Nebojte se nákupu lyží z bazaru
Blíží se lyžařská sezóna a jako každý rok řeší většina rodičů, zda pořídit lyže nové, nebo bazarové. Svou roli hraje samozřejmě i finanční otázka. Ačkoliv nové lyže mají nespornou výhodu prostě jen v tom, že jsou nové, nákupu ojetých lyží není třeba se obávat. Především menší děti nové lyže nevyužijí více než jednu či dvě sezóny, navíc se u těch „jetých“ lépe dívá na to, když s nimi dítě nemanipuluje zrovna šetrně. Nové lyže bývají v takových případech často zbytečnou investicí.
Jak nákup použitých lyží (nejen) pro děti
Jako všechny výrobky i lyže ztrácejí stářím ztrácejí své vlastnosti – měknou, skluznice už tolik neklouzají atd.
Obecně lze říci, že stará lyže cenově pod 2000,- je již za svým zenitem – poznáte ji pravděpodobně bez potíží podle tisíce malých šrámů a prasklinek. V českých bazarech jsou lyže staré i více než 10 let a ty opravdu již původními vlastnostmi sloužit nemohou, ani kdyby chtěly. Pozor, některé staré lyže vypadají zachovale a poznáte je pouze podle typového označení, které již výrobce léta nepoužívá (např. Fischer S- 100, 200, 300, 400).
Pokud tápete s výběrem velikosti, koukněte také na článek: Jak vybrat dětem lyže
Bazarové lyže v obrazech
Vybrali jsme bazar, zvolili velikost a rádius lyže, nebo třeba i konkrétní značku a model, a nyní již držíme vyhlédnutý kousek v ruce a rozhodujeme se. Pojďme se společně podívat, které neduhy jsou jen kosmetickou záležitostí, a které naopak mohou výrazně ovlivnit dobu užívání lyží.

Jak má vypadat hrana lyže – pro porovnání se můžete podívat na hranu lyže u špiček ( těsně u plastové krytky, nebo na vrcholku, tam se nebrousí a má původní tloušťku). Naopak pod vázáním se hrana opotřebovává více. Rozdíl mezi těmito místy Vám mnohé napoví.

Tenká hrana lyže – svědčí o tom, že lyže byla již mnohokrát broušena a má tedy hodně najeto. Takový kus zvládne maximálně jedno další broušení a je na odpis.

Poškození povrchu lyže – na povrchu lyže bývají různé mělké škrábance, ty na funkci lyže nemají většinou vliv. Horší jsou ty, které jdou hluboko do materiálu lyže – dovnitř lyže se pak vsakuje voda, lyže měkne a může se rozlepovat atd.
Až budete mít pro děti vybrané lyže, mrkněte na naši Dětskou školu lyžování a snowboardingu, již brzy aktuálně pro rok 2018.